Witajcie w Orliku

fakultety

lekcje i zajęcia wychowawcze

Jeden dzień w tygodniu przeznaczony jest na działanie kółek zainteresowań. Są to trzy godziny dydaktyczne. Uczniowie mogą dowolnie wybierać zajęcia na które chcą uczęszczać. Proponujemy im:

Kółko Młodego Naukowca prowadzi p. Izabela Niewiadomska
Prace tego koła koncentrują się na szeroko pojętej tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Zgodnie z zasadą "usłyszałem-nie pamiętam, zobaczyłem-pamiętam, zrobiłem-umiem", zajęcia opierają się na różnorakich pokazach i doświadczeniach. Uczniowie samodzielnie rozpoznają zwierzęta i rośliny, wyznaczają pH wody, badają skład spalin samochodowych, pracują z mikroskopami czy wreszcie zajmują się hodowlą kryształów.
Zajęcia kółka odbywają się najczęściej w pracowni matematyczno-biologicznej, wyposażonej w odpowiednie pomoce dydaktyczne oraz w lesie, na łące, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

W każdym miesiącu prezentowane są zbiory przyrodnicze m.in.:

• kolekcja skał i minerałów Sudetów,
  • skamieniałości pochodzące z okolicy Kudowy Zdrój,
  • muszle, koralowce, gąbki, rozgwiazdy,
  • poroża zwierząt leśnych,
  • mózgi (płaza, gada, ptaka, ssaka ),
  • meteoryt,
  • kolekcja ptasich piór,
  • skały pochodzenia wulkanicznego.

Kółko plastyczno-techniczne prowadzi p. Agnieszka Jabłońska Leszczak
Kółko plastyczno-techniczne powstało z myślą o uczniach pierwszego etapu nauczania, którzy wykazują zainteresowania tą dziedziną aktywności, czerpią zadowolenie z faktu tworzenia prac plastycznych i technicznych. Założeniem kółka jest oparcie zajęć na aktywności dziecka w tworzeniu własnej wiedzy oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi oraz technicznymi. Kółko zakłada dostarczenie uczniom pewnej, określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, konstruowania, budowania, tworzenia w sposób indywidualny i spontaniczny.
Cele szczegółowe i zadania:
• stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka
• usprawnianie manualne
• pogłębianie, usprawnianie percepcji wzrokowej „oko-ręka-mózg”
• rozwijanie aktywności indywidualnej
• ćwiczenie kreatywnego myślenia
• rozwijanie zainteresowań
• rozbudzanie ekspresji twórczej ucznia
• wyrabianie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć w formie prac plastycznych i technicznych
• rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna w wytworach kultury i czerpania przyjemności z bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki.

Kółko Młodego Artysty prowadzi p. Katarzyna Szpanier

MOTTO

"Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są". Tove Johsson

Kółko młodego artysty to zajęcia, na których uczniowie przygotowują inscenizacje teatralne związane ze zbliżającym się świętem w danym miesiącu. Oprócz uczenia się roli, przygotowują rekwizyty, kostiumy oraz dekoracje. Uczestniczenie w tych zajęciach to doskonała szansa dla dzieci nieśmiałych, które chciałyby uczestniczyć w jakichś imprezach, ale brak im odwagi i wiary we własne siły.Ekspresja teatralna jest wspaniałą formą integracji wychowawczej. Uczeń po takich zajęciach łatwiej uwierzy w swoje możliwości, a przede wszystkim będzie rozwijał swoją osobowość. Dzięki takim zajęciom dzieci otwierają się emocjonalnie,uwrażliwiają, bo teatr umożliwia im wyrażanie siebie.

Kółko fotograficzne prowadzi p. Wojciech Fiszer
Uczy podstaw fotografii cyfrowej. Uczniowie podczas zajęć zapoznają się z historią fotografii, obsługą aparatu, jego możliwościami. Poznają zasady kompozycji, pracy z programami przeznaczonymi do obróbki zdjęć i ich katalogowania. Zapoznają się z witrynami internetowymi dla miłośników fotografii. Co miesiąc powstaje ekspozycja złożona z najlepszych naszych zdjęć.
Kilkoro z naszych uczniów wygrało bądź osiągnęło wysokie lokaty w regionalnych a nawet ogólnopolskich konkursach fotograficznych (np. konkurs " Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - I miejsce, III miejsce, wyróżnienie).

Kółko chemiczne prowadzi p. Damian Czakański

Chemia stanowi podstawę nauk przyrodniczych. Zajmuję się badaniem właściwości substancji, ich przemianami i budową wewnętrzną. Na zajęciach kółka chemicznego dowiesz się, że całe nasze otoczenie, jak i nasz organizm zwierają tysiące różnych substancji. Na zajęciach poznasz podstawowe czynności laboratoryjne i nauczysz się wykonywać samodzielnie proste doświadczenia chemiczne. Poznasz proste odczynniki chemiczne, które możesz zdobyć w kuchni czy kupić w sklepie lub aptece. Na zajęciach wykonujemy proste doświadczenia z efektami świetlnymi, zmianami koloru substancji czy efektami dźwiękowymi. Na zajęciach uczymy się również w jaki sposób można zrobić żelki domowym sposobem co widać na poniższym filmie https://www.youtube.com/watch?v=FMuy0Wi8V28