Witajcie w Orliku


Idź do treści

piesze

wycieczki

Nasze sanatorium położone jest w Górach Stołowych, na stoku góry Skalniak, około 700 m n.p.m., tuż przy granicy Parku Narodowego Gór Stołowych. Miejsce jest urokliwe, choc nieco odludne. Na stałe tę część Kudowy, oddaloną od centrum o 8 km, zamieszkują...3 osoby.
Dysponując parą nóg i dobrymi butami można tu zobaczyć wiele fajnych miejsc.

  • spacer Drogą Aleksandra do skał Jaś i Małgosia-wędrówka starą, wytyczoną jeszcze w XIX wieku, leśną drogą. Dawniej była to trasa z pięknym widokiem na Kudowę, teraz widać tylko drzewa. Celem wyprawy są dwie skały, z którymi związana jest piękna legenda... do usłyszenia na miejscu.Czas przejścia-około 1h 30min.
  • wycieczka w Błędne Skały-ten najsłynniejszy w Polsce labirynt skalny jest oddalony ledwo o kilometr od sanatorium. 30-minutowy spacerek, niestety, ostro pod górę i już jesteśmy pośród tajemniczych skał o ciekawych nazwach: Okręt, Kurza Stopka, Przesmyk Liczyrzepy. Uwaga! Kuracja odchudzająca przed- wskazana.Czas przejścia- ok. 3h.
  • wycieczka do Skansenu budownictwa Ludowego w Pstrążnej-można tam zobaczyć charakterystyczne dla regionu budynki,np. wiatrak i "dzwonnicę burzową", obejrzeć pokaz pieczenia chleba, a nawet inscenizację bitwy z czasów wojny prusko-austriackiej. Po zwiedzaniu zaś pokrzepić nadwątlone siły pstrągiem z pobliskiego łowiska. Czas przejścia-ok. 3h.
  • wycieczka do Czermnej-dla bardziej wytrwałych. Czermna to najstarsza część Kudowy. Nie dziwota więc, że najsłynniejsze zabytki-Kaplica Czaszek i ruchoma szopka są właśnie tutaj. Dodatkowo warto zobaczyć tzw. Szlak Ginących Zawodów i nauczyć się lepienia glinianych garnków na kole garncarskim. Dojście zielonym szlakiem, zobaczenie wszystkiego i powrót (najlepiej busem)to ok.4h.
  • wycieczka na Szczeliniec- dla bardzo wytrwałych. Około 2 h wędrujemy szczytem Skalniaka do Karłowa. Tam wspinamy się na Szczeliniec (919 m n.p.m.- najwyższy szczyt Gór Stołowych). Oglądamy go, oglądamy... następne 2h. Schodzimy. Dzwonimy po transport, bo nie mamy siły iść. Wracamy busem. Myjemy się i spać! Czas przejścia ok. 5-6h.

Powrót do treści | Wróć do menu głównego